عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی نوعی از عکاسی است که توسط تولیدکنندگان محصولات و ارایه دهندگان خدمات به منظور برقراری ارتباط با مشتریان و از طریق نمایش فرآیندها، ماشین آلات و تجهیزات و رویه‌های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه داشتن به روزترین تصاویر از جدید ترین محصولات برای تبلیغ یک برند به تنهایی کافی نیست در این راستا و در جهت دستیابی به بهترین نتیجه نمایش فرآیندهای تولیدی و صنعتی برند از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

صنعت ساختمان، معدن، صنایع تولیدی، انرژی و حمل و نقل از جمله مشاغلی هستند که از عکاسی صنعتی به منظور معرفی و پیشبرد اهداف خود بهره میبرند.

هر سازمان صنعتی بزرگ به عکس هایی به منظور نمایش و ارایه ی قابلیت ها و محصولات  خود نیاز دارد و از این رو تقاضا برای این نوع از تصاویر با پیشرفت فناوری رو به افزایش است.

انواع عکاسی صنعتی  

 

 • عکاسی معماری

اصطلاح “عکاسی معماری” به نوعی از عکاسی صنعتی اشاره دارد که بر سازه ها متمرکز است و به طور عمده شامل نماهای بیرونی و داخلی ساختمان ها، پل ها، مناظرشهری، ساختمان های تاریخی و… میشود.

نکات کلیدی در عکاسی معماری:

 • هنگام عکاسی از سازه‌های مختلف، یک موقعیت مکانی منتخب را در زمان‌های مختلف روز و در شرایط آب و هوایی مختلف امتحان کنید تا جلوه‌های متنوعی از سوژه داشته باشید. ساخته های معماری از سوژه های مورد علاقه عکاسان هستند؛ زیرا هیچ دو ساختاری شبیه هم نیستند و هیچ دو دیدگاهی تصویر یکسانی تولید نمی کنند.
 • نماهای خارجی به طور طبیعی نور زیادی دارند که عکاسی از آنها را ساده تر میکند. ثبت تصویر این نماها می تواند نتایج بسیار متنوع و دراماتیکی را خلق کند.
 • در عکاسی نماهای خارجی از نور موجود در طول روز و یا از نور محیطی حاصل از چراغ‌های خیابان مجاور، چراغ‌های بیرونی ساختمان، نورپردازی انجام شده، نور مهتاب و حتی در برخی موارد آسمان پرستاره شب بیشترین بهره را ببرید.
 • عکاسی از فضاهای داخلی چالش برانگیز است، زیرا میزان نور محیطی که از پنجره ها یا نورگیرها در دسترس است محدود بوده و در برخی موارد بوسیله عناصری مانند پنجره هایی با شیشه های رنگی زیبا فیلتر می شود، در این مواقع از نور اضافی به شکل فلاش کمکی برای ثبت تصویر فضاهای داخلی استفاده کنید.
 • ارتفاع ممکن است اعوجاجی به عکس اضافه کند که دلخواه شما نیست. نردبان ها، راه پله ها، اسکای باکس ها و پشت بام های ساختمان های مجاور سوژه همگی مکان های بسیار خوبی برای تجربه و بازی با پرسپکتیو هستند.
 • به منظور ایجاد کنتراست و افزایش جذابیت کادر ، سعی کنید انواع دیگری از عناصر بصری با بافت و رنگ مناسب را در قاب عکاسی خود بگنجانید.
 • برای داشتن عکس ایده آل می توان از تغییر نمای دوربین، انواع لنزها و یا امکانات پس پردازش استفاده کرد. یک قانون جذاب این است که کادر را با سوژه خود پر کنید. استفاده از قاب کوچکتر برای فوکوس بر روی چند ویژگی می تواند به متمایز شدن عکس های شما کمک کند.
 • عکس های پرسنلی

چهره شما یکی از با ارزش ترین دارایی های برند شماست، زیرا به کمک آشنایی با چهره، مخاطبین شما را می شناسند و با کارها و صحبتهای شما ارتباط برقرار می کنند. قسمت بالایی بدن- سر و شانه ها- معمولاً مورد توجه عکس های پرسنلی است.

یکی از پر طرفدار ترین خدماتی که یک عکاس صنعتی می‌تواند ارائه دهد، عکاسی پرسنلی است. تقریباً همه ی مشاغل، صرف نظر از گروه شغلی و بنا بر دلایل متفاوت به نوعی از این عکسها نیازمندند.

نکات کلیدی :

 • شرکت ها معمولا به منظور ایجاد حس زندگی و صمیمیت بیشتر با مخاطبین، دوست دارند عکس هایی از کارکنان خود را در وب سایت مجوعه قرار دهند. در این نوع از عکس هیچ وسیله یا پس‌زمینه منحرف کننده‌ای نباید مورد استفاده قرار گیرد. این بدان معنا نیست که پس‌زمینه عکس ضعیف باشد، اما عناصر جزئی نباید هدف اصلی عکس را کم رنگ کنند. رنگ‌های یکدست و خنثی برای عکس‌های سر عالی هستند زیرا نمی‌خواهید توجه را از صورت سوژه به جایی دیگر منحرف کنید.
 • مجزا کردن سوژه از پس زمینه را می توان با کاهش عمق میدان و ایجاد بوکه در پس زمینه با باز کردن دیافراگم ایجاد کرد.

 

 • عکاسی محصول

کارفرمایان به منظور یافتن خدمات مورد نظرخود در پلتفرم ها و رسانه های مختلف شامل اینترنت، نمایشگاه‌های تجاری، بروشور و کاتالوگ ها جستجو میکنند. آنها جذب شرکتی می شوند که محصولات شان را بدون توجه به رسانه ای که در آن ارایه میشود جذاب و کارآمد جلوه دهد.

از آنجا که این محصولات عمدتاً برای نمایش به مصرف‌کنندگان و مشتریان در نظر گرفته شده‌اند، هر تصویری از اقلام برای فروش ممکن است به عنوان عکاسی محصول تلقی شود. این عکس‌ها که گاهی اوقات به عنوان عکاسی تجاری شناخته می‌شوند، بینندگان را به خرید اقلام به تصویر کشیده ترغیب می‌کنند.

 

میزان حس ارزشمندی دریافتی از کالاها و محصولات ، و همچنین اعتبار برند ، به شدت تحت تاثیر کیفیت ارائه بصری آن کالاست. در نتیجه، داشتن تصاویر با کیفیت بالا و جذاب از محصولات تولیدی بسیار حایز اهمیت میباشد.

نکات کلیدی در عکاسی محصول:

 

 • نور طبیعی برای عکاسی از کادرهایی که دربرگیرنده ی پرسوناژها، محصولات خوراکی و پوشاک است ایده آل میباشد. بسیار مهم است که مشتریان بالقوه هر محصول بتوانند خود را در حال استفاده از آن مجسم کنند.
 • هنگام انتخاب پس‌زمینه مناسب برای عکاسی از محصول، از به کارگرفتن پس‌زمینه بیش از حد شلوغ خودداری کنید.
 • به کار گرفتن رنگ مناسب در عکاسی محصول بسیار مهم است زیرا به متمایز شدن سوژه از بقیه تصویر کمک می کند. برخی از رنگ های پس زمینه به طرز شگفت انگیزی مکمل کالا هستند، در حالی که برخی دیگر باعث ایجاد خطا میشوند. پس‌زمینه سفید کمک می‌کند تا عکس، محصول محورتر به نظر برسد و کالا را از سطح پس‌زمینه برجسته‌ کند. پس‌زمینه خاکستری نیز گزینه مناسبی برای عکاسی محصول میباشد و به‌طور مؤثری سوژه را به نمایش می‌گذارد.

 

 • عکاسی در محل

در این نوع از عکاسی صنعتی مخاطبین کالاها و خدمات می توانند نگاهی از پشت صحنه به نحوه کار برند مورد نظر خود داشته باشند. آنها از دیدن تصاویر کارگران و کارمندان در حین انجام کار لذت میبرند. این گروه از عکسها موجب جلب اعتماد مشتریان به کارفرماها و شرکت ها است چرا که نشان دهنده ی میزان توجه آنها به کیفیت ارایه خدماتشان میباشد.

با انتخاب مکان مناسب برای عکاسی در کارخانه ها، کارگاه ها و یا دفاتر، امکان خلق تصاویر واقع گرایانه، پویا و دارای کیفیت بصری خیره‌کننده‌ای فراهم است. عکاسی در محل امکان ایجاد تجربه شخصی را برای عکاس و در نتیجه مخاطبین وی فراهم میکند که عکاسی در استودیو به دلایل مختلفی مانند محیط کنترل شده استودیو فاقد آن است.

اشتراک این نوشته

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید
تماس با ما
ارسال پیام
ارتباط در واتساپ