بسته بندی

بسته بندی

اهمیت طراحی بسته بندی

چند بار برای شما پیش آمده که صرفاً به این دلیل که بسته بندی یک کالا توجه شما را به خود جلب کرده است، برای بررسی آن محصول توقف کرده اید؟ زمانی که مجبور شدید بین دو محصول مشابه یکی را انتخاب کنید، آیا ظاهر آن محصولات بر تصمیم شما تأثیر گذاشته است؟

در حالی که ما تمام تلاش خود را میکنیم تا مسائل را از روی ظاهر قضاوت نکنیم، حقیقت این است که برداشت اولیه اهمیت زیادی برایمان دارد و در دنیایی این چنین، ظاهر بسته بندی یک محصول به اندازه خود محصول اهمیت دارد. مهم نیست که محصول شما چقدر خوب باشد، طراحی بسته بندی ضعیف،  فروش را کاهش می دهد.

هنگام انتخاب بسته بندی یک محصول باید به نکات زیادی توجه کرد. پکیجینگ باید از آنچه در داخل آن است محافظت کند، اطلاعات مربوط به محصول را نمایش دهد و هنگام چینش در قفسه توجه مشتریان را جلب کند.

کاربردهای اصلی بسته بندی یک کالا

طراحی بسیار مهم است، اما کارایی عملی بسته بندی مهم تر است.

 • حفاظت: هدف اصلی بسته بندی یک محصول، محافظت از آنچه در داخل آن است در برابر آسیب در هنگام حمل و نقل، در انبارها و یا زمانی که در قفسه فروشگاه ها قرار دارد، میباشد. بنابراین، بسته بندی یک کالا باید قابل اعتماد و محکم باشد تا از آسیب دیدگی محصول جلوگیری کند.
 • جذابیت: وقتی مصرف کنندگان محصولات شما را در قفسه فروشگاه ها می بینند، باید به اندازه کافی جذاب باشند تا توجه آنها را جلب کنند. برای رسیدن به این هدف می توان از طرح های رنگی خاص، طرح های پیچیده و یا جعبه های سفارشی که هم کاربردی و هم جذاب هستند، استفاده کرد.
 • اطلاعات: بسته بندی یک کالا باید حاوی اطلاعاتی در مورد آن، از جمله نحوه استفاده، مواد تشکیل دهنده یا تاریخ انقضا باشد. این اطلاعات به مشتریان کمک می کند تا بدون نیاز به صحبت با فروشنده تصمیم بگیرند که آیا می خواهند محصول شما را بخرند یا نه.
 • تمایز: بسته بندی یک محصول به برندها کمک می کند تا محصولات خود را از محصولات مشابه از طریق آرم، رنگ یا شکل آنها متمایز کنند. طراحی های نوآورانه باعث می شوند محصول شما متمایز شده و مشتریان را جذب کند.

چرا طراحی بسته بندی اهمیت دارد؟

بسته بندی محصول، پیش از هر چیز، ابزاری کاربردی است؛ اما برای محصول و برندی که معرف آن است، معنای بسیار عمیق تری دارد. این کیفیت طراحی بسته بندی است که مصرف کننده را متقاعد می کند که یک محصول را بخرد یا نه.

طراحی بسته بندی به دلایل متعددی واجد اهمیت است، در اینجا به مواردی که ما معتقدیم مهمترین آنها هستند اشاره شده است:

 • تاثیر اولیه قوی ایجاد می کند

همانطور که قبلاً اشاره کرده‌ایم، برداشت اولیه بسیار مهم است، به خصوص زمانی که محصول شما نیاز به برجسته شدن در دریایی از محصولات مشابه را دارد. طراحی بسته بندی چشم نواز، محصول شما را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز می کند، چه در قفسه های فروشگاه ها و چه در صفحات یک وب سایت تجارت الکترونیک. این اولین فرصتی است که در اختیار دارید تا مشتریان را جذب کرده و آنها را با نام تجاری خود آشنا کنید، بنابراین تا جایی که می توانید از آن بهره ببرید.

 • هویت برند را پشتیبانی می کند

برند شما داستانی دارد – هویتی که برای ایجاد آن تلاش کرده اید-. چه راهی بهتر از طراحی بسته بندی برای تاکید بر هویت برند؟ این چیزی است که مصرف کنندگان در ابتدا می بینند. برای اطمینان از اینکه طراحی بسته بندی داستان دقیقی از برند شما را روایت میکند، مطمئن شوید که لوگوی شرکت شما را به وضوح نشان می دهد و از فونت ها، رنگ ها و علائم تجاری مرتبط با شرکت شما استفاده می کند. به این ترتیب، مصرف کنندگان می توانند محصولات شما را در هر جایی تشخیص دهند.

 • با مشتریان ارتباط برقرار می کند

طراحی بسته بندی باید با مشتریان ارتباط برقرار کند و همه چیزهایی را که باید در مورد محصول داخل آن بدانند به آنها بگوید. طراحی بسته بندی خوب باید بتواند به سوالات زیر پاسخ دهد:

 • این محصول برای چه کسانی ساخته شده است؟
 • این محصول برای چه مواردی استفاده می شود؟
 • از کجا می توانم درباره سازنده اطلاعات بیشتری کسب کنم؟
 • آیا منقضی می شود؟ چه زمانی؟
 • چگونه این محصول زندگی من را بهبود می بخشد؟

چگونه یک بسته بندی جذاب خلق کنیم

پاسخ به این سه سوال به طراح کمک می کند تا طرحی خلق کند که ارزش ها و تصویر برند شما را حفظ و بیان میکند:

 • چه محصولی را می فروشید؟

قرار نیست این یک سوال دشوار یا پیچیده باشد، بلکه به طراح کمک می کند تا عملکرد بسته بندی را بداند. جنس، اندازه و نوع محصولی که می فروشید تعیین می کند که بسته بندی باید چقدر محکم و بزرگ باشد.

 • چه کسی قرار است محصول شما را بخرد؟

شناخت مخاطبان به شما کمک می کند تا دریابیدکه چگونه برای آنها جذابیت ایجاد کنید. طراحی بسته بندی محصول، باید با در نظر گرفتن مشتری ایده آل شما انجام شود.

 • اصول زیبایی شناسی برند من چیست؟

طراحی بسته بندی باید نشان دهنده هویت برند شما باشد، بنابراین باید به طراح بگویید که از چه عناصر زیبایی شناسانه ای استفاده کند. این شامل رنگ‌ها، فونت‌ها، لوگوها و حتی تصاویر می‌شود.

پس از تعیین جنبه های بالا، زمان آن رسیده است که عملاً روی طراحی بسته بندی کار کنید. در اینجا طراح، شرایط رقابتی و بودجه شما را در نظر می گیرد تا طرحی را خلق کند که با مخاطبان شما تعامل کند، معرف برند شما بوده وکاربردی باشد.

پس از آماده شدن طرح، باید آن را بر اساس چند معیار ارزیابی کنید:

 • به راحتی قابل درک است؟ آیا با نگاهی ساده به محصول شما، مصرف کنندگان می توانند بفهمند که چیست و چه کاری انجام می دهد؟ آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که مشتریان را گیج کنید.
 • صداقت: آیا بسته بندی شما صادقانه محصول شما را نشان می دهد؟ اطمینان حاصل کنید که تصاویر یا عناصر گرافیکی استفاده شده روی بسته بندی تا حد امکان واقعی باشند. مطمئناً باید از بهترین تصاویر خود استفاده کنید، اما مطمئن شوید که آنها محصول شما را بیشتر از آنچه هست نشان نمی دهند.
 • تطبیق پذیری: حتی اگر اکنون فقط یک محصول برای فروش در دسترس دارید، ممکن است بخواهید در آینده آن را گسترش دهید. اطمینان حاصل کنید که طراحی بسته بندی به اندازه کافی منعطف است تا در صورت نیاز و در آینده، برای سایر محصولات شما نیز قابل استفاده باشد.

 

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید
تماس با ما
ارسال پیام
ارتباط در واتساپ