چاپ

روشهای اصلی در فرآیند چاپ

چاپ فرآیندی شامل تصویرکردن طرح‌ها، حروف و اشکال بر روی بسترهای گوناگون مانند کاغذ، مقوا، پارچه، وینیل، چوب و غیره است.

چاپ مدرن در قرن پانزدهم، زمانی که یوهانس گوتنبرگ اولین ماشین چاپ را اختراع کرد؛ آغاز شد. از آن زمان تا کنون، این صنعت بسیار تکامل یافته و امروزه انواع و روشهای مختلفی را شامل میشود. هر نوع چاپ از تکنیک متفاوتی استفاده می کند و برای هدف متفاوتی کاربرد دارد. در این مقاله در مورد شش نوع عمده چاپ به تفصیل صحبت کرده ایم.

  • فلکسوگرافی

این شکل از چاپ نام خود را از صفحه برجسته انعطاف پذیری که در هنگام چاپ استفاده می شود گرفته است. فلکسوگرافی که به اختصار فلکسو نامیده می شود، اساساً یک شکل مدرن از چاپ لترپرس است. از این روش میتوان برای چاپ بر روی تقریباً هر نوع بستری مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک و فیلم های فلزی استفاده کرد. سطوح با الگوهای پیوسته مانند کاغذ دیواری و کاغذهای هدیه از طریق فلکسوگرافی چاپ می شوند.

در فلکسوگرافی، صفحات چاپی به دور ساختارهای استوانه ای که می چرخند پیچیده می شوند و تصویری که قرار است چاپ شود روی این صفحات منتقل می شود. تصاویر مرکب شده، اندکی از سطح بستر خود بلندتر قرار داده میشوند. صفحات با سرعت بالایی می چرخند و تصویر یا طرح برجسته برروی بستر پیچیده شده در اطراف استوانه منتقل میشود. از آنجایی که صفحات چاپی با سرعت بالایی می چرخند، فلکسوگرافی برای کارهای با حجم بالا بسیار مناسب است.

  • چاپ افست

که به آن لیتوگرافی افست نیز می گویند یکی از رایج ترین انواع چاپ است. در از صفحات چاپی که بیشتر از آلومینیوم ساخته شده است استفاده می شود. این صفحات در تماس مستقیم با بستری که نیاز به چاپ دارد قرار ندارند؛ این تکنیک از آنها محافظت کرده و طول عمر آنها را افزایش می دهد.

در حین چاپ، تصویری که قرار است چاپ شود به صفحه چاپ منتقل شده و سپس آن تصویر از صفحه بر روی غلتک ها منتقل می شود. این غلتک ها به جوهر آغشته شده و به سطح بستر انتقال میابند.

یک نوع چاپ همه کاره است. می توانید از آن برای چاپ یک سطح ناهموار یک بوم یا یک سطح صاف کاغذ استفاده کنید. این تکنیک، چاپی باکیفیت تولید می کند و برای چاپ در حجم زیاد بسیار مناسب است.

  • چاپ سایز بزرگ

چاپ با فرمت بزرگ در دنیای مارکتینگ ترجیح داده می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، نوعی چاپ است که در آن یک فرمت بزرگ (عرض بیش از 45 سانتیمتر) روی رول های بستر چاپ می شود. بیلبوردها، بنرها و تبلیغات اتوبوس ها از نمونه های پرطرفدار چاپ سایز بزرگ هستند.

در چاپ با فرمت بزرگ، به جای چاپ روی صفحات تک، از رول ورق های بزرگ برای انتقال طرح ها استفاده می شود. سایر انواع چاپ به اندازه این نوع، چاپ با ابعاد بزرگ تولید نمی کنند. دستگاه های چاپ سایز بزرگ در مقایسه با دستگاه های چاپ خانگی و اداری بسیار بزرگ و پیچیده هستند. آنها می توانند دیجیتال و غیر دیجیتال باشند.

اکثر کسب و کارها از ابزارهای تبلیغاتی با فرمت بزرگ برای تبلیغ کسب و کار و محصولات خود استفاده می کنند. در چاپ لارج فرمت از اشکال مختلفی از بسترها مانند کاغذ، وینیل، چوب، فلز و غیره استفاده می شود که هر نوع از بستر هدف و مزایای خاص خود را دارد.

 

  • چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یک نوع چاپ مدرن است. در این روش از فایل های دیجیتال برای انتقال تصاویری که باید چاپ شوند استفاده میشود. در این تکنیک برخلاف سایر اشکال چاپ، نیازی به استفاده از صفحه چاپ نیست. می توانید تصاویر را از طریق فایل هایی با فرمت پی دی اف به چاپگر منتقل کنید.

در چاپ دیجیتال از تکنیک های مختلفی استفاده می شود. دو مورد از رایج ترین تکنیک ها چاپ جوهر افشان و چاپ لیزری است. در چاپ جوهر افشان، جوهر مستقیماً روی سطح بستر هدایت می شود. از طرف دیگر در چاپ لیزری از لیزر پرسرعت برای انتقال جوهر (که تونر نیز نامیده می شود) بر روی سطح گرم شده بستر استفاده می شود. گرما به جوهر کمک می کند تا در جای خود حک شود.

چاپ دیجیتال زمان چرخش سریع تری دارد زیرا هیچ زمانی برای تعویض صفحات چاپ تلف نمی شود. همچنین در مقایسه با سایر انواع چاپ مقرون به صرفه است. برای مشاغل کوچک ترجیح داده می شود. چاپ دیجیتال به طور رایج در منازل و ادارات برای رفع نیازهای چاپ روزانه استفاده می شود. پوسترها، خبرنامه ها، اسناد شخصی و برچسب ها نمونه های رایج چاپ دیجیتال هستند.

  • پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی نوعی از چاپ است که اولین بار در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت. در این روش، یک شی سه بعدی از یک طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) چاپ گرفته میشود. برای ساخت این جسم سه بعدی مخلوطی از ترکیبات مختلف به کار گرفته می شوند. در این روش تحت کنترل کامپیوتر، مواد لایه به لایه ذوب شده و ترکیب نهایی را شکل میدهند.

چاپ سه بعدی در ابتدا چندان رایج نبود اما در سالهای اخیر، فناوری، دقت و دامنه مواد مصرفی بسیار بهبود یافته، به طوری که فرآیندهای پرینت سه بعدی اکنون به عنوان یک فناوری تولید صنعتی پذیرفته شده و مورد استفاده است. از مزیت‌های این فناوری پیشرفته این است که می‌توانید به کمک آن ساختارهای پیچیده‌ای خلق کنید که ساختن آنها با دست ناممکن بود.

  • چاپ سیلک اسکرین

سیلک اسکرین یکی از قدیمی ترین روش های چاپ است. در آسیا بیش از 1000 سال است که از آن برای اهداف مختلف استفاده می شود. این روش بیشتر در دنیای هنرهای زیبا مورد استفاده قرار می گیرد. در چاپ روی صفحه، از یک توری دارای سوراخ های ریز برای انتقال جوهر بر روی سطح بستر استفاده می شود که یک شابلون مسدود کننده برای غیرقابل نفوذ کردن مش در مناطق مورد نظر دارد.

چاپ صفحه نیاز به تنظیم و آماده سازی مناسب دارد. تصاویر چاپ شده از طریق این روش کیفیت بالایی ندارند که باعث می شود برای مشاغل کوچک مقرون به صرفه تر باشد.

 

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید
تماس با ما
ارسال پیام
ارتباط در واتساپ