UX و UI چیست ؟

بهترین راه شناخت در خصوص واژه های ux و ui را می توان با یک مثال عنوان کرد . شما خانه ای را در نظر بگیرید پلان و نقشه ی یک خانه که شامل جا نمایی درها، پنجره ها، دیوارها محل استقرار سرویس ها، آشپزخانه و غیره … مربوط به ux می باشد.بعد از مشخص شدن دقیق این پلان، ui  وظیفه مشخص کردن رنگ ها، متریال، نحوه چیدمان و هر موردی که مربوط به زیبا شناسی این موارد را بر عهده دارد.  در ذیل مختصری به تعریف ux و ui می پردازیم .

Ux چیست ؟

Ux مخفف کلمه User Experience  می باشد. دربرگیرنده رفتارها، احساسات و حالت های شخصی است که از کالا یا محصولی را استفاده می کند. به عبارتی به چگونگی استفاده صحیح و کاربردی ازمحصول توسط کاربر می پردازد .از وظایف ux بررسی دقیق و همیشگی محصول و بررسی رفتار کاربران با این موضوع است . یک ux کار به طور مثال به نحوه ی ورود کاربران به وب سایت و بازدید از صفحات مختلف می پردازد و عوامل مختلف را آنالیز کرده و ممکن است با تغییر رنگ یه دکمه به قرمز و یا تغییر شکل آن نسبت به بهبود نتایج آنالیز کمک می کند .

Ui  چیست ؟

Ui مخفف کلمه user interface می باشد. وظیفه طراح Ui محقق کردن اهداف طراح Ux است به عبارتی وظیفه هماهنگی و یکپارچگی عناصر بصری در آن سایت و یا تصویر را دارد .عناصری از قبیل طراحی لوگو ، رنگ صفحات ، شکل ایکون ها و غیره این ها همگی بخش از وظایف و اقدامات طراح Ui است . برای طراحی یک Ui چشم نواز شما باید  به دانش روز گرافیک مسلط باشید .همانگونه که برای طراحی کاتالوگ ، بروشور و یا حتی کارت ویزیت نیاز به دانش و علم دارید.در دنیای امروز طراح Ui و طراح Ux یک نفر است اما در واقعا گرایش و دانش هر کدام از این دو مرتبط با هم نیست .Ui و Ux مکمل یکدیگر هستند و ضعف هر کدام اثر مستقیم بر هم میگذارد و در نتیجه رضایت کاربر از بین می رود .

راوی رسانه اماده ارائه خدمات تخصصی در ای زمینه می باشد .

اظهار نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید
تماس با ما
ارسال پیام
ارتباط در واتساپ